Co powinienem wiedzieć zanim podejmę decyzję o pojawieniu się psa w moim życiu?

Każdy, kto myśli o tym, aby wprowadzić do swojego życia czworonoga powinien przed podjęciem tej decyzji zdawać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii. Dlatego w dzisiejszym wpisie chcemy poruszyć najważniejsze sprawy, do których nowy właściciel powinien być przygotowany zanim podejmie decyzję o zakupie czy adopcji psa. Jest to ważna decyzja dlatego z pewnością warto się dobrze przed tym  przygotować i na pewno nie powinniśmy takiej decyzji podejmować zbyt szybko czy pochopnie.

Dyspozycyjność dla naszego psa

Przysposobienie psa wiąże się z masą dodatkowych obowiązków każdego dnia. Każdy z nas więc powinien usiąść i zastanowić się, czy jest w stanie dysponować dla swojego pupila niezbędną ilością czasu w ciągu każdego dnia tygodnia, bez względu czy akurat pracujesz, czy masz urlop. Oczywiście ogromne znaczenie ma to, jakiego psa przyprowadzimy do domu, czy będzie to pies dorosły, czy szczeniak, czy na przykład pies ze schroniska. Nieważne, na którą opcję się zdecydujemy, każdy czworonożny przyjaciel będzie wymagał od nas określonej dyspozycyjności. W przypadku, gdy sami nie jesteśmy w stanie poświęcić psu wystarczającej ilości czasu, musimy pomyśleć o kimś, kto zrobi to za nas. Widzisz więc, że jest to niezwykle ważny punkt i warto się do niego przygotować zanim zdecydujesz się na psa, a już na pewno przed dniem, w którym pojawi się on w twoim domu.

Socjalizacja i habituacja

W skrócie, socjalizacja i habituacja psa to czas, w którym pokazujemy naszemu psu otaczający go świat, rzeczy i zjawiska, z którymi będzie obcował na co dzień. Zapoznajemy z przedstawicielami swojego i innych gatunków, dbamy o jak największą ilość kontaktów z innymi ludźmi. Okres socjalizacji jest szczególnie ważny w przypadku szczeniąt. Niemniej jednak może się okazać, że równie dużo uwagi będą potrzebować psy starsze, szczególnie te ze schroniska i z adopcji. Każdy przyszły opiekun powinien mieć świadomość, co oznacza prawidłowa socjalizacja psa, w jaki sposób powinna przebiegać. Należy przemyśleć, ile czasu jesteśmy w stanie na nią poświęcić. Bardzo ważne jest, aby ten proces wcześniej zaplanować, tak by przebiegał zgodnie z naszymi założeniami. Szczególnie w przypadku szczeniąt dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z psiego przedszkola. Będzie to jednocześnie stanowiło dla niego miejsce szkolenia, jak również bardzo dobrą okazję do socjalizacji.

Koszty utrzymania psa

Zanim zdecydujemy się na psa musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będzie on wymagał utrzymania, co oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami. Błędem jest zakładanie tylko podstawowych kosztów utrzymania jakimi są: żywienie i podstawowa opieka weterynaryjna. W swoich planach musimy uwzględnić koszty, z reguły jednorazowe, które ponosimy na samym początku podczas zakupu podstawowych akcesoriów dla naszego psa, tzw. wyprawki. Jak ona powinna wyglądać i co jest niezbędne od samego początku przedstawimy w osobnym wpisie. Następnie musimy być przygotowani na koszty stałe, które będą się pojawiać co miesiąc. Tutaj zaliczyć można żywienie podstawowe oraz rekreacyjne w formie chociażby gryzaków, pielęgnację psa, podstawową opiekę weterynaryjną, szczególnie na początku w przypadku szczeniąt lub seniorów. Zawsze należy jednak być przygotowanym na koszty dodatkowe, które mogą pojawić się ze względu na stan zdrowia psa, na przykład nagłe jego pogorszenie się. Będzie się to wiązało więc z dodatkowymi wizytami w lecznicy. Innymi niespodziewanymi wydatkami mogą być koszty ponoszone z tytułu szkolenia psa czy też korzystania z usług psiego behawiorysty, w przypadku pojawiania się problemów behawioralnych. Obecnie właściciele psów nierzadko korzystają z usług petsitterów, którzy podczas ich nieobecności wyprowadzają ich pupili na spacery. Często dodatkowe koszty związane z posiadaniem czworonoga pojawiają się również w momencie, gdy planujemy wakacje. Wiąże się to z większą opłatą noclegową lub zapewnieniem naszemu psu odpowiedniej opieki na czas naszego wyjazdu.

Opieka weterynaryjna

Jak już pokrótce wspomniałam w poprzednim podpunkcie opieka weterynaryjna wiąże się nie tylko z podstawowymi czynnościami, jakimi są szczepienia czy odrobaczenia, ale również chociażby z podstawową pielęgnacją, jak sprawdzanie stanu jamy ustnej psa czy obcinanie pazurków. Kolejną bardzo ważną kwestią jest zabezpieczenie naszego psa przed kleszczami, wykonywanie badań kontrolnych minimum raz w roku. Należy mieć świadomość, iż pies jest istotą żywą i w swoim życiu zapada na różne dolegliwości, które wymagają krótszego lub dłuższego leczenia. Na rynku polskim pojawiły się już oferty ubezpieczenia dla psów. To naszym zdaniem cenna informacja dla wielu z was. Szczególnie dla opiekunów psów starszych, wymagających stałej opieki weterynaryjnej.

Przygotowanie najbliższego otoczenia

Bardzo ważna kwestia to świadomość tego, że nie tylko my musimy przygotować się na przybycie psa, ale musimy również na ten moment przygotować nasz dom i ewentualnie ogród, jeśli go posiadamy. Wiąże się to z pewnymi zmianami, które zapewnią psu komfort oraz bezpieczeństwo. W niektórych przypadkach będzie się to wiązało z poniesieniem pewnych kosztów. O czym dokładnie powinniśmy pomyśleć powiemy Wam w osobnym wpisie.

Rodzicu pamiętaj: to ty jesteś odpowiedzialny za psa

Niestety w dalszym ciągu bardzo często zdarzają się przypadki, że decyzja o posiadaniu psa zapada pod wpływem nacisku naszych dzieciaków. Dlatego każdy odpowiedzialny rodzic musi zdawać sobie sprawę z tego, że pies zawsze jest pod jego opieką podobnie, jak dziecko. Decyzja o zakupie psa musi być przemyślana, a przyszli opiekunowie muszą mieć świadomość wszystkich obowiązków wymienionych powyżej, które w największym stopniu zmienią tryb życia właśnie dorosłych. Korzyści płynących z obcowania dziecka z psem jest nieskończenie wiele, jednakże nie może to być jedynym powodem, dla którego decydujemy się na posiadanie psa. W jednym z kolejnych wpisów powiemy wam, w jaki sposób przygotować swoją pociechę na przybycie nowego członka rodziny, jakim jest pies.

Warto pamiętać:

Świadomość pewnych rzeczy pozwala nam przede wszystkim na podejmowanie najlepszych dla nas decyzji, na przygotowanie się na to, co nastąpi w naszym życiu w związku z podjęciem jej. W przypadku tak ważnej sprawy, jaką jest posiadanie psa jest to niezmiernie ważne, ze względu na to, że dotyczy to istoty żywej, która czuje, przeżywa emocje i przede wszystkim potrzebuje nas do funkcjonowania. My z kolei dzięki odpowiedniej wiedzy i przygotowaniu mamy ogromne szanse na wspaniałego przyjaciela na długie lata.

Nasuwa się pytanie gdzie tej wiedzy szukać. W dzisiejszym współczesnym świecie, pełno wokół nas informacji, poglądów i wiedzy. Wystarczy tylko wyciągnąć po nią rękę. Oczywiście najprostszym sposobem jest poszukanie informacji na różnego typu blogach czy stronach o naszych czworonogach. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby wyłapać te najbardziej wartościowe, a najlepiej napisane przez specjalistów w tej dziedzinie. My jednak w szczególności polecamy fachową literaturę, która przede wszystkim została zweryfikowana przez odpowiednie osoby, jak na przykład behawioryści. Często też takie pozycje są tworzone właśnie przez psich behawiorystów, osoby doświadczone i mające ogromną wiedzę w tym zakresie. My osobiście staramy się zawsze zasięgnąć opinii różnych osób i w ten sam sposób zdobywamy wiedzę. Na podstawie zebranych informacji z różnych źródeł czy pozycji książkowych, wyrabiamy sobie zdanie na pewien temat i wprowadzamy w życie z naszymi psami. Uważamy również, że literatura w wersji papierowej jest o tyle fajnym rozwiązaniem, że przede wszystkim przyjemnie się ją studiuje, ale mamy też możliwość zaznaczyć najbardziej interesujące nas fragmenty, a później w każdej chwili do nich wrócić. Przeczytanie kilku wartościowych pozycji pozwoli wam w odpowiedni sposób przygotować się na przybycie psa do waszego życia i przede wszystkim uniknąć naprawdę błahych i podstawowych błędów, które popełniamy z braku świadomości i w dużej mierze z ogromnej miłości do naszego nowego członka rodziny.