Dieta BARF dla psa – wszystko, co musisz wiedzieć

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na wybór naturalnego sposobu żywienia psa, czyli diety BARF. Choć podawanie surowego mięsa zwierzęciu nadal wywołuje pewne kontrowersje, to jednak ta metoda ma wiele zalet. Dowiedz się, wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o diecie BARF.

Dieta BARF – na czym polega?

Jeszcze kilka lat temu wiele osób zastanawiało się, czy podawanie surowego pożywienia czworonogów jest zdrowe. Nie brakowało także starych przesądów, według których pies, który spróbował nieugotowanego mięsa, miał się stać agresywny. Na szczęście takie stereotypy szybko zostały wyjaśnione i wykazano, że nie mają nic wspólnego z prawdą. Natomiast prawdą jest, że karmienie dietą BARF wpływa pozytywnie na kondycję psa. Główne założenia naturalnej diety polegają na:

  • podawaniu nieprzetworzonych produktów spożywczych

Surowe i nieprzetworzone mięso ma wiele właściwości odżywczych, a do tego charakteryzuje się smakowitością dla zwierząt. Typowe problemy z apetytem, które można spotkać przy podawaniu suchej karmy, występują znacznie rzadziej przy BARF. Wynika to z tego, że surowe mięso, podroby i ryby są dla zwierzęcia aromatyczne i soczyste. Warto jednak pamiętać, aby ostrożnie dodawać kości, gdyż ich nadmiar może doprowadzać do zaparć. W misce nie powinno zabraknąć takie nabiału i jaj. W przypadku tych ostatnich warto wyparzyć skorupkę i podawać je w całości. Dzięki temu możliwa jest dodatkowa suplementacja wapnia, który wpływa pozytywnie na kości i kły zwierząt. W diecie psów niezwykle istotne jest białko i tłuszcz, natomiast niewielki dodatek dozwolonych warzyw i owoców pozwala na dostarczenie zwierzęciu cennych substancji odżywczych i zapewnienie odpowiedniego trawienia. 

  • eliminacji zbóż

Wiele dostępnych karm suchych na rynku ma dużo zbóż w swoim składzie. Warto jednak pamiętać o tym, że w naturalnej diecie psowatych nie występowały takie produkty. Dopiero przy człowieku zwierzęta te wykształciły zdolność do trawienia ich. Dlatego w diecie BARF unika się zbóż i ryżu. Co więcej, bardzo często można zaobserwować alergię na pszenicę i inne produkty zbożowe, dzięki wyeliminowaniu ich można zadbać o dobrą kondycję zwierzęcia. 

  • stosowaniu różnych gatunków mięs i surowych ryb

Dieta BARF nie powinna być rutynowa. Warto podawać różne rodzaje mięs i ryb. Idealnie sprawdzi się kurczak, dziczyzna, wieprzowina, kaczka, wołowina, królik, indyk czy tuńczyk. Dzięki takiej różnorodności zwierzę otrzyma cenne składniki odżywcze i ze smakiem zje wszystko, co znajdzie się w misce.

To najważniejsze zasady, jakie należy stosować w diecie BARF dla psa.

Gotowa dieta BARF – czy warto?

Zapewnienie różnorodności w podawanych gatunkach mięs może być wyzwaniem. Do tego samodzielne komponowanie jadłospisu nie zawsze jest najprostszym zadaniem. Dlatego dla osób, które chcą zapewnić najwyższej jakości pokarm dla czworonoga. W gotowych porcjach znajdują się różnorodne mięsa, podroby, skóra, kości, starte warzywa i olej. Dzięki takim składnikom gotowa dieta Barf od Petitmit jest świetnym wyborem dla każdego psa.