UWAGA - ZMIANA HARMONOGRAMU WYSYŁEK W OKRESIE ŚWIĄTECZNO - NOWOROCZNYM W 2024-2025 ROKU

Jak przygotować dziecko na pojawienie się psa?

Każdy opiekuna psa i jednocześnie rodzic uwielbia patrzeć na interakcja, jakie zachodzą między jego pupilem a jego pociechą. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak bardzo skomplikowana jest ta relacja i ile poświęcenia wymaga od niego samego. W dzisiejszym artykule chcemy podpowiedzieć ci, jak dobrze przygotować swoje dziecko na pojawienie się psa w domu.

Oho dziecko i szczeniak – będzie się działo!

O ile starsze dzieci są już w stanie przyswoić pewne zasady, reguły, jakimi należy posługiwać się w kontaktach z psami, o tyle w przypadku młodszych dzieci jest to nie lada wyzwanie.

Jeżeli zdecydujesz się na przygarnięcie psa mając dziecko od 2 do około 7 lat musisz być świadom podjęcia się ogromnego wyzwania, jakim jest zbudowanie dobrej relacji między nimi. Jest to ogromnie ważne, gdyż pozwoli na komfortowe funkcjonowanie przez całe wspólne życie wasze i waszego psa.

Myślę, że jest to dobry moment, aby wspomnieć o tym, że decyzja o zakupie psa czy przygarnięciu go ze schroniska nie powinna być jedynie spowodowana spełnianiem życzeń dziecka, które marzy o psie. Powinna być ona przemyślana, przeanalizowana i z całą odpowiedzialnością podjęta przez nas dorosłych. To my bierzemy całkowitą odpowiedzialność zarówno za dziecko jak i psa i ich wspólne relacje. Należy więc zrobić wszystko, aby te relacje od początku miały szansę przybrać dobre tory.

Dziecko i pies – jak prawidłowo zbudować ich relację?

To chyba jednocześnie najpiękniejsze i najtrudniejsze połączenie dla opiekunów. Wymaga bowiem od nich bardzo dużego zaangażowania, dużej wiedzy i znajomości chociażby podstawowych psich sygnałów. Z reguły małe dzieci uwielbiają psy, a w szczególności szczeniaki. W związku z tym chcą okazać im jak najwięcej miłości i uczuć przeważnie w sposób, który dla psa może być nieakceptowalny. Jak wszyscy wiemy dzieciaki uwielbiają przytulać psy, głaskać, bawić się z nimi. Naszym zadaniem jest nadzór, aby interakcja przebiegała w sposób właściwy. Starsze dzieci z kolei chcą uczestniczyć w wychowaniu psa. Chcą wyręczać nas w wielu czynnościach związanych z opieką nad psem. Zanim jednak na to pozwolimy powinniśmy przekazać im niezbędną wiedzę i upewnić się, że potrafią z niej korzystać. Jak więc przejść przez ten pierwszy bardzo ważny etap wspólnego życia?

  1. Po pierwsze i najważniejsze zawsze nadzoruj! Nie zostawiaj dziecka z psem sam na sam. Bez wahania korzystaj z wszelkiego rodzaju możliwości, które pozwolą wydzielić przestrzeń twojemu dziecku i psu, a kiedy zajdzie taka potrzeba będziesz mógł ich od siebie oddzielić.
  2. Zrób wszystko, aby twój pies miał jak najlepsze i najprzyjemniejsze skojarzenia z dzieckiem i jego obecnością w jego życiu. Możesz do tego wykorzystać chociażby porę karmienia czy sesje treningowe.
  3. Stwórz psu jego bezpieczny azyl w waszym domu, taki do którego nie będzie miało wstępu dziecko. Za pomocą pozytywnego wzmacniania przyzwyczaj psa do przebywania w tym miejscu.
  4. Najistotniejsza część to przekazanie dziecku najważniejszych zasad i reguł, jakich powinno przestrzegać podczas relacji z psem. Można to zrobić poprzez rozmowy, czy też zabawę. Pomocne mogą okazać się także odpowiednio przygotowane opowiadania, czy chociażby zaaranżowanie zabawy z pluszową zabawką, który pomoże pokazać dziecku na przykład, czynność prawidłowego głaskania psa.
  5. W przypadku starszych dzieci sprawdzi się już bardziej fachowa literatura. Świetną lekcją będzie także kontakt z czworonogami z najbliższego otoczenia. Możecie też razem z dzieckiem udać się do psiej szkółki, gdzie będziecie mieć szansę porozmawiać z kwalifikowanym behawiorystą i pod jego okiem uczyć się budowania relacji ze swoim psem.
  6. Pokaż dzieciom, w jaki sposób będą mogły ci pomagać, w jakich czynnościach będą mogły uczestniczyć i wprowadź to w życie, jak tylko szczeniak pojawi się w waszym domu.

Zasady dla całej rodziny

Oto podstawowe zasady, jakie powinni przyswoić domownicy przed przybyciem psa. Są one oczywiście ważne szczególnie w przypadku małych dzieci.

  • Gdy pies śpi, odpoczywa, jest w swojej klatce lub innej wydzielonej przestrzeni – nie wolno mu przeszkadzać,
  • Nie należy przeszkadzać psu podczas jedzenia,
  • Nie powinno się odbierać psu gryzaka, jedzenia czy zabawek,
  • Jeśli pies będzie zabierał na przykład zabawki twojego dziecka, naucz malucha, aby nigdy nie próbował mu jej odbierać samodzielnie, tylko zwrócił się o pomoc do ciebie,
  • Zapoznajcie się z zasadami głaskania psa. Warto dopilnować, aby również twoje dzieci wiedziały, w jaki sposób prawidłowo głaskać psa. Poćwiczcie na pluszowej maskotce lub innym przedmiocie,
  • Nie wolno kopać, nie klepać ani ciągnąć psa! Nie wolno na niego wsiadać,
  • Nie przytulaj psa zbyt nerwowo i nachalnie, szczególnie wtedy, jeśli ewidentnie nie czuje się z tym komfortowo. Należy to w szczególności wytłumaczyć w odpowiedni sposób małym dzieciom. Przede wszystkim dziewczynkom, które przytulają wszystko tak samo, jak same uwielbiają być przytulane,
  • Trzeba pamiętać, że należy dać możliwość wyboru swojemu pupilowi, pozwolić mu zdecydować, czy chce się bawić w danym momencie czy też nie ma na to ochoty,
  • Nie wolno osaczać psa czy też stawiać go w sytuacji, z której nie ma możliwości wycofania się czy ucieczki,
  • A co najważniejsze należy wyczulić swoje dziecko, aby w sytuacji, gdy pies wykaże jakikolwiek przejaw agresji, natychmiast zwróciło się do ciebie.

Warto wiedzieć:

Interakcja dziecka z psem to jedne z najpiękniejszych chwil, jakie mogą spotkać twoje dziecko. Z pewnością, jeśli będzie ona prawidłowa i komfortowa dla obojga, dostarczy im ogromne ilości pozytywnych emocji, które twoje dziecko zapamięta do końca życia. Prawidłowa więź z psem uczy dziecko empatii, daje poczucie szczęścia i bardzo często bezpieczeństwa. Dzięki tej relacji dziecko nabywa umiejętności społecznych, takich jak nawiązywanie przyjaźni, dzielenie się czy dbanie o inną istotę żywą. Dlatego poświęcenie i zaangażowanie w proces budowania zdrowej, pełnej miłości więzi między psem a naszym dzieckiem, z pewnością zaowocuje w przyszłości. Będzie miało ogromne korzyści dla rozwoju naszego dziecka oraz dla komfortu życia naszego psa, a tym samym dla nas.