UWAGA - ZMIANA HARMONOGRAMU WYSYŁEK W OKRESIE ŚWIĄTECZNO - NOWOROCZNYM W 2024-2025 ROKU

Pies ze schroniska czy z hodowli?

Jest to pytanie, które najprawdopodobniej zadaje sobie większość ludzi, którzy zaczynają potencjalnie rozmyślać nad przygarnięciem czworonoga. Pytanie bardzo trudne, ale jednocześnie niezwykle ważne. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. W dzisiejszym artykule postaramy się ułatwić wam tą decyzję, a przynajmniej poruszyć kwestie, które powinniście brać pod uwagę podczas jej podejmowania.

Schronisko kontra hodowla

Jest zarówno wielu zwolenników, co i przeciwników każdego z tych rozwiązań. Nie dziwne jest, że opinie są podzielone, ponieważ temat jest na tyle złożony i trudny, że stanowcze przyjęcie bezwzględnego stanowiska po jednej ze stron w tej kwestii jest niemożliwe. Tym bardziej nie powinno się go narzucać innym, w szczególności wykorzystując do tego sferę emocjonalną. Każdy z nas bowiem powinien samodzielnie móc podjąć taką decyzję, a jedyne do czego możemy namawiać, to podejście do niej w sposób maksymalnie odpowiedzialny i przemyślany. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przyszły opiekun powinien je przeanalizować i dopasować do swoich możliwości i ograniczeń.

Piesek ze schroniska

Czy pies ze schroniska jest dla każdego odpowiedni? Co powoduje, że decydujemy się na tą opcję?

Niestety bardzo często nie jest to decyzja świadoma, przemyślana, a co za tym idzie również nie do końca odpowiedzialna. Jest kilka powodów, dla których ludzie wybierają schronisko jako miejsce, gdzie znajdą swojego czworonoga. Pierwszy jest taki, że niektórym osobom warunki finansowe nie pozwalają na to, aby zakupić psa w hodowli. Jako alternatywa wybierają właśnie schronisko. Taka decyzja bardzo często podejmowana jest również przez rodziców dzieci, które upierają się na obecność psa w domu. Często jest to darmowa forma testu dla nich. Domyślacie się jednak, jak to z reguły się kończy. Czym taki test ostatecznie okazuje się być dla psa.

Inna sytuacja, która popycha nas w kierunku psa schroniskowego to podejmowanie decyzji pod wpływem emocji. My ludzie z reguły bardzo lubimy pomagać, przede wszystkim dla siebie, gdyż poprawia to nasze samopoczucie i daje satysfakcję. Niestety ani brak środków finansowych, ani ogromna chęć niesienia pomocy nie są dobrymi doradcami w przypadku decyzji o przysposobieniu żywej istoty, jaką jest pies.

Co powinniśmy brać pod uwagę w przypadku psa ze schroniska?

Gdy decydujemy się na psa ze schroniska z reguły jest to już psiak dorosły, najprawdopodobniej po przejściach. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że do adopcji jest szczeniak, który ma jeszcze czystą kartę, jednak jest to dość rzadkie. Ważne jest więc, aby mieć świadomość pewnych kwestii zanim ostatecznie zdecydujemy się na przygarnięcie psa ze schroniska. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku psa schroniskowego nie wiemy bardzo często z jakiego środowiska pochodzi, jakie miał doświadczenia, jakie traumy przeżył czy był socjalizowany, jaki jest jego stan zdrowia, z jakimi problemami behawioralnymi boryka się na co dzień. Natomiast jeśli trafimy na szczenię nie wiemy do końca, na jak dużego psa wyrośnie. Jak więc widać mamy tutaj bardzo dużo niewiadomych i oczywiście pytania te możemy zadać w schronisku, jednak uzyskanie odpowiedzi na wszystkie często jest niemożliwa.

Najważniejsze jest to, aby zdawać sobie sprawę z tego, że często pies ze schroniska wymagać będzie od nas bardzo wiele pracy i zaangażowania, a najprawdopodobniej również współpracy z behawiorystą, jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie poradzić sobie z jego problemami. Podstawą jest zbudowanie na nowo zaufania do człowieka po przeżytych traumach, czy też bardzo często po długotrwałym stresie.

   

Pies z hodowli

Z reguły, gdy decydujemy się na psa rasowego z hodowli, nie mamy tutaj na myśli pseudo hodowli, jest to szczenię maksymalnie do 10 tygodnia życia. Czasem oczywiście zdarza się, że kupujemy już starszego psa. Nadal jednak tak samo, jak w przypadku szczeniaka mamy informacje z pierwszej ręki, czyli od hodowcy, w jakich warunkach psiak się wychowywał, jak był socjalizowany, jakie ma ewentualnie problemy behawioralne czy też zdrowotne. 

Oczywiście fakt nabycia psa w hodowli absolutnie nie gwarantuje nam chociażby braków jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Zdarza się jednak, że zakup psa w hodowli traktuje się jako tego gwarancję co nie jest dobrym podejściem.

Decydując się jednak na psa rasowego do pewnych rzeczy możemy się przygotować czy też móc im zapobiegać, dotyczy to chociażby ewentualnych schorzeń, do których może mieć skłonność wybrana przez nas rasa.

Biorąc tygodniowego maluszka właściwie od początku samodzielnie kształtujemy swojego psa. Tylko od nas zależy, czego doświadczy w swoim życiu i jakie to będzie miało skutki. Mamy na to ogromny wpływ, a z odrobiną wiedzy jesteśmy w stanie przynajmniej nie popełniać podstawowych błędów.

Biorąc szczenię z hodowli mamy możliwość poznać rodziców, co jest bardzo ważne pod względem predyspozycji do pewnych cech charakteru u naszego psa. Wiemy też, jak nasz pies będzie wyglądał za rok, dwa czy trzy lata. Mamy tym samym szansę obserwować, jak się rozwija dorasta i zmienia.

Czy jesteś dobrym kandydatem na właściciela psa schroniskowego, czy powinieneś wybrać hodowlę?

Tak jak zostało to wyżej przedstawione, nie chcemy narzucać nikomu swojego zdania, ale chcemy jedynie nakreślić ważne kwestie dotyczące tych dwóch opcji. Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy będziesz odpowiednim kandydatem na właściciela psa ze schroniska.

Naszym zdaniem pies ze schroniska wymaga od nas większego zaangażowania, ale przede wszystkim podstawowej wiedzy związanej z wychowaniem i co najważniejsza radzeniem sobie z najczęściej występującymi problemami u tych psów. Z tego też powodu uważamy, że na psa schroniskowego nie powinny decydować się osoby, które nie mają doświadczenia w wychowaniu czworonogów. Taka umiejętność, jak chociażby czytanie psich sygnałów, jest naszym zdaniem niezbędna od pierwszych chwil, gdy tylko psiak z możliwymi problemami behawioralnymi pojawi się w naszym domu. Gdy to twój pierwszy pies wydaje się słuszniejsze zdecydować się na szczeniaka z hodowli, z którym tak wspólnie będziecie uczyć się relacji psa z człowiekiem.

Nie każdy jest gotowy podjąć się ogromnego wyzwania, jakim jest stworzenie najlepszego domu dla psa ze schroniska, a przede wszystkim domu na zawsze. Pamiętajmy, że mnóstwo psów wraca z domów adopcyjnych właśnie przez nieprzemyślane decyzje potencjalnych właścicieli, często wykraczające poza ich możliwości. Nierzadko chęć pomocy jest tak ogromna, że przyćmiewa racjonalne myślenie. I mimo dobrych chęci, bez odpowiedniego przygotowania podejmujemy, jak się często okazuje, złą decyzję. Na szczęście bardzo wiele przyszłych opiekunów psów bardzo poważnie i odpowiedzialnie podchodzi do podjęcia tej decyzji. Dlatego nie powinno się oceniać takich osób i absolutnie nie wpływać na ich emocje, co niestety jest częstym procederem ze strony grup opowiadających się wyłącznie za przysposabianiem psa na zasadach adopcji.

Jeśli jednak jesteś osobą doświadczoną w pracy z psami taką, która przerobiła z nimi już bardzo wiele problemów, spotkała się z bardzo wieloma różnymi przypadkami i ewidentnie czującą się na siłach podołać temu zadaniu, jak najbardziej jesteś odpowiednim kandydatem na przyszłego właściciela psa schroniskowego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zaproszenie behawiorysty do schroniska z prośbą o przeprowadzenie oceny behawioralnej.

Wśród nas są jednak osoby, które nie wyobrażają sobie mieć psa bez możliwości obserwowania jego dorastania i rozwoju. Tacy, którzy chcą mieć wpływ na to, jaki będzie ich przyszły pies, a z układania malucha od samego początku czerpią ogromną satysfakcję. Takie możliwości oczywiście daje nam nabycie szczeniaka z hodowli. Nie należy takich osób krytykować, oceniać czy odwodzić od ich założeń.

Warto pamiętać:

Ostatecznie nieważne, jaka decyzja zapadnie. Najważniejsze bowiem jest to, aby podejść do tego świadomie i odpowiedzialnie. I w jednym i w drugim przypadku bierzemy na swoje barki ogromny obowiązek, jakim jest istota żywa, czyli nasz pies. Bierzemy za niego odpowiedzialność, więc musimy zrobić wszystko, aby stworzyć mu jak najlepsze warunki oraz dać mu dom na zawsze.

Z pewnością bardzo ogromną satysfakcję daje zbudowanie zaufania oraz zdrowej relacji z psem. I pod tym względem takie osiągnięcie w przypadku psa z adopcji daje podwójną satysfakcję. Pamiętajmy jednak, że sukces możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy naprawdę jesteśmy na niego gotowi.