Warzywa dla psa na diecie BARF

Według większości opinii dotyczących diety BARF warzywa i owoce nie są niezbędnym elementem diety psa i może on okresowo funkcjonować bez udziału produktów pochodzenia roślinnego. Jednak zgodnie z zamysłem tej diety, przyglądając się psim kuzynom żyjącym w naturze, z pewnością zauważymy, że spożywają one produkty roślinne w różnej postaci. Możemy więc stwierdzić, że warzywa powinny stanowić dopełnienie diety opartej na surowym mięsie. Nie oznacza to jednak, że są absolutnie niezbędne i za wszelką cenę należy podawać je psu, jeśli nie chce on ich spożywać. Dlatego układając jadłospis naszego psa, po części możemy zostawić wybór naszemu czworonogowi oraz dostosować formę, rodzaj i ilość podawanych warzyw do aktualnych jego potrzeb. Jeśli pies zjada chętnie warzywa, z powodzeniem możemy je podawać w określonych ilościach, pamiętając aby unikać warzyw niebezpiecznych dla psiaków.

Jakie korzyści płyną z podawania psom warzyw?

Warzywa są przede wszystkim źródłem włókien, czyli błonnika, który jest bardzo korzystny dla układu pokarmowego. Wspomaga on zapobieganie takim schorzeniom jak: biegunka, zaparcia, otyłość czy cukrzyca. Warzywa mają pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Dodatkowo wspomagają utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Zawierają dużo wody, co korzystnie wpływa na nawodnienie organizmu. Są również cennym źródłem witamin i soli mineralnych, a co za tym idzie, wspierają profilaktykę zdrowotną naszego psa. Podane w całości (np. marchewka) wspomogą zaspokojenie podstawowych potrzeb psa jakimi są gryzienie i żucie.

W jakiej postaci podawać psom warzywa?

Zgodnie z zasadami diety BARF warzywa powinniśmy podać w jak najbardziej naturalnej formie, jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie i zależy np. od rodzaju podawanego warzywa czy innych okoliczności jak wiek czy stan zdrowia psa.

Warzywa możemy podawać zarówno w postaci surowej jak i parowane czy gotowane. Musimy jednak wiedzieć, że gotowanie pozbawia warzywa wielu cennych składników. W niektórych przypadkach wersja gotowana jest jednak wskazana ze względu na przyswajalność danego warzywa. Często też gotowana postać warzyw jest atrakcyjniejsza dla psów, szczególnie tych, które za nimi nie przepadają lub ze względu na stan zdrowia.

Jeśli nasz pies akceptuje warzywa i jest przyzwyczajony do ich spożywania, wówczas wszystkie te, które bezpiecznie możemy podać surowe powinniśmy w odpowiedni sposób przygotować. W myśl zasady że im bardziej rozdrobnione, tym lepiej strawne. Sposobów rozdrabniania jest bardzo wiele i każdy jest dozwolony. To nie oznacza jednak, że podanie psu całej marchewki w formie gryzaka będzie złe, jeśli jest on przyzwyczajony do spożywania warzyw podanych w większych kawałkach i nie chwyta ich zbyt łapczywie.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla naszego psa jest podawanie mu warzyw między posiłkami mięsnymi. Jednak jeśli nie chce ich spożywać oddzielnie, możemy podać je rozdrobnione i wymieszane w mieszance mięsnej. Jest to także dobre rozwiązanie i nie musimy obawiać się negatywnych skutków. Ważne jest żeby dodatek warzyw nie przekraczał 10%-15% całego posiłku.

Ile warzyw możemy podać naszemu psu?

Według najczęściej spotykanych zaleceń diety BARF ilość warzyw i owoców jakie powinien zjadać pies to ok 15-20% ogólnej ilości pokarmu, co jest odzwierciedleniem treści żołądka zjedzonej zdobyczy oraz znalezionych w otoczeniu innych pokarmów w postaci spadów owocowych, ziół itp. Warzywa powinny stanowić przekąskę dla psa i łącznie z owocami nie powinny przekraczać ok 15% – 20% w menu naszego pupila (z czego ok 5% stanowią owoce). Nadmiar roślin w psiej diecie może skutkować wzdęciami i gazami, dlatego nie należy przekraczać zalecanych norm.

Jakie warzywa możemy podać naszemu psu?

Wybór warzyw jakie możemy podać naszemu czworonogowi jest bardzo duży. Oczywiście jak już wcześniej wspomnieliśmy nie należy zmuszać ich do tych za którymi nie przepadają. Warzywa które możesz podawać swojemu psu to: marchewka, burak, seler, pietruszka, cukinia, dynia, brokuły, słodka papryka, ogórek. Poniżej krótko opiszemy wartości jakie płyną z podawania konkretnych warzyw dozwolonych w diecie psa. Dowiesz się też o pewnych ograniczeniach w podawaniu niektórych z nich.

Marchewka

Marchewka to zdaje się jedno z najpopularniejszych warzyw, które podajemy psiakom. Jest to bardzo zdrowe i smaczne warzywo najchętniej zjadane przez psich pupili. To bardzo dobry wybór ponieważ marchewka to niezwykle cenne źródło błonnika, który to właśnie reguluje pracę jelit. Zawiera również beta-karoten, którego funkcją jest unieszkodliwianie wolnych rodników w organizmie naszego psa. Odpowiada również za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku oraz za dobrą kondycję i wygląd szaty psa. Marchewka jest podawana pod różnymi postaciami. Jedną z nich jest podanie jej psu jako naturalnego gryzaka, który dodatkowo dobrze wpłynie na stan jego uzębienia.

Buraki

Kolejnym bardzo cennym warzywem w diecie psa jest burak. To cenne źródło witamin, kwasu foliowego, błonnika i betaniny, która jest przeciwutleniaczem, wspomagającym organizm w profilaktyce nowotworowej. Drogocenne składniki zawarte w burakach korzystnie wpływają na układ krwionośny oraz podnoszą odporność naszego pupila. Można podawać je zarówno surowe jak i gotowane, jednak pod tą drugą postacią są łatwiej przyswajalne dla naszego pupila. Nie należy jednak przesadzać z ilością buraka w diecie psa. Powodem jest obecny w nich kwas szczawiowy, który jest substancją antyodżywczą. Z tego też powodu powinniśmy szczególnie uważać w przypadku psów cierpiących na niedobory żelaza oraz mające problemy z nerkami. Należy też być czujnym jeśli nasz pies cierpi na cukrzycę.

Seler

Cenne źródło błonnika oraz witamin takich jak: C, D, K i witamin z grupy B. Zawiera również potas, wapń, sód i cynk. To główne zalety selera naciowego, który dodatkowo ma lekkie działanie moczopędne, co pozytywnie wpływa na stan nerek naszego czworonoga. Usprawnia proces przemiany materii. Najczęściej podajemy go na surowe, krojąc na małe kawałki.

Druga postać selera, czyli korzeniowa zawiera więcej składników odżywczych. Obok witaminy K, C, B6 zawiera również fosfor i mangan. To także źródło błonnika, wspomagającego pracę układu pokarmowego. Podawać można go w postaci surowej rozdrobnionej, jednak aby zwiększyć jego przyswajalność i uniknąć ewentualnego rozstroju żołądka można ugotować go na parze. Należy też odpowiednio dobrać ilość jaką możemy podać naszemu psu.

Obok swoich drogocennych składników, jest niestety często przyczyną alergii u psów, dlatego po podaniu należy obserwować naszego pupila.

Pietruszka

Zarówno korzeń jak i natka pietruszki zawierają dużo cennych dla naszego psa składników. To witaminy z grupy B, witaminy A, C i kwas foliowy, zawierają związki ułatwiające trawienie, minerały oraz naturalne przeciwutleniacze. Podobnie jak seler działa moczopędnie.

Cukinia i dynia

Cukinia czy też dynia to niskokaloryczna i bardzo wartościowa przekąska dla Twojego czworonoga. Bogata w błonnik, kwas foliowy, beta-karoten, witaminę C, mangan oraz magnez, żelazo i potas. Pozytywnie wpłynie na układ krążenia i układ pokarmowy psa. Z powodzeniem może być stosowana jako kąski treningowe, lub w formie naturalnego gryzaka. Cukinia i dynia podawane mogą być na surowo lub gotowane.

Brokuły

Obok cennego błonnika zawierają również wiele witamin, składników mineralnych, kwas foliowy, oraz przeciwutleniacze. Niestety nie możemy podawać ich w dużych ilościach ze względu na ich niekorzystne działanie na układ pokarmowy. Mogą spowodować m.in. wzdęcia u czworonogów. Z tego względu najlepiej podawać je w formie blanszowanej lub gotowanej, dzięki czemu będą lepiej przyswajalne dla Twojego psa.

Papryka

To jedno z najzdrowszych warzyw, zawiera cenne witaminy, mikro- i makroelementy, przeciwutleniacze, beta-karoten i wiele innych. Dla psa najlepsza jest słodka papryka czerwona. Zanim jednak zdecydujemy się podać sprawdźmy czy nasz pies nie ma problemów z układem pokarmowym lub nie jest alergikiem. Nawet dla zdrowego psa papryka może stanowić jedynie okazjonalną przekąskę, tak aby nie zaburzyć pracy układu trawiennego m.in. powodować wzdęć.

Podana sporadycznie przyniesie wiele korzyści zdrowotnych.

Pomidor

Pomidor to warzywo, które możemy sezonowo podawać w niewielkiej ilości. Należy jednak pamiętać, aby pomidor był czerwony i dojrzały, ponieważ zielony owoc lub łodygi czy liście pomidorów rosnących na działce mogą być trujące dla psa.

Ogórek

Ogórek to dobre i zdrowe, sezonowe urozmaicenie diety psa. Należy jednak zwrócić uwagę na pochodzenie tego warzywa ze względu na pestycydy stosowane podczas produkcji, które mogą wywołać reakcje uczuleniowe.

Warzywa niewskazane i zakazane

Druga grupa warzyw to warzywa szkodliwe lub wręcz trujące dla czworonogów. Unikać należy warzyw psiankowatych między innymi takich jak: zielonej papryki, bakłażanów i rzodkiewki, mogą one bowiem spowodować zaburzenia trawienia i często wymioty. Bezwzględnie zakazane w diecie psa są cebula, czosnek i szczypior, wywołać one mogą anemię u psa. Niewskazane są również warzywa strączkowe, które z kolei powodują silne wzdęcia. Podobne działanie ma kapusta i kalafior. Nie należy podawać psu również rabarbaru, szczawiu i szpinaku ponieważ zawierają wspominany już wcześniej kwas szczawiowy.

” Na podsumowanie podzielimy się z Wami praktycznym rozwiązaniem, które stosujemy w naszej hodowli jeśli chodzi o warzywa i owoce w codziennej diecie naszych Jack Russell Terrierów. Otóż oprócz niewielkiej podstawowej części rozdrobnionych warzyw zawartych w naszych gotowych karmach, często podajemy naszym psom pomiędzy posiłkami całą marchewkę z której korzystają w zależności od potrzeby i ochoty. Natomiast pozostałe warzywa i owoce podajemy pomiędzy posiłkami jako miłe urozmaicenie i fajną przekąskę, którą możemy podzielić się z naszymi pociechami jak tylko mamy dostęp do dobrej jakości produktów lub sezonowych warzyw i owoców które mamy z własnej działki.”