FAQ

Pierwsze kroki z dietą Barf

Dieta Barf to ta o której śni każdy pupil. To rewolucja w odżywianiu współczesnego psa. W diecie Barf nie ma miejsca na bylejakość. Liczy się surowe mięso bogate w substancje odżywcze, pochodzące ze sprawdzonego źródła. Nie znajdziesz tu konserwantów, barwników i ulepszaczy, które mogłyby zaszkodzić Twojemu psu. Możesz zapomnieć o alergiach pokarmowych i niestrawnościach. W surowym mięsie tkwi siła, niezbędna do prawidłowego rozwoju i dalszego funkcjonowania psiego organizmu. W karmach Petitmit znajdziesz spełnienie marzeń każdego niewielkich gabarytów pupila.

Ile powinien zjadać Twój pies

PSY DOROSŁE

Ile pokarmu powinien zjadać Twój pies?

Dzienna porcja pokarmu dla konkretnego psa to bardzo osobnicza kwestia i może znacząco odbiegać od procentowych norm określonych dla naturalnej diety, ponieważ zależy ona od wielu  czynników. Główne z nich to:

– stopień aktywności Twojego psa (aktywne psy potrzebują większej ilości karmy, kanapowe analogicznie mniej)

– wiek psa (szczenięta potrzebują kilkakrotnie więcej pożywienia, niż psy starsze)

– pora roku (podczas upalnego lata psy zjadają mniej niż zimą)

– rasa, a co za tym idzie wielkość i waga psa

– rodzaj szaty psa lub jej brak jak u niektórych ras

– kastracja, sterylizacja (zmniejsza potrzeby pokarmowe)

– stan zdrowia, tj. przewlekłe choroby lub otyłość czy niedowaga.

Ogólnie przyjmuje się, że dorosły pies może zjadać dziennie porcję odpowiadającą około 1-5% masy swojego ciała, natomiast najczęściej jest to to 2-4%. Mniejsze normy stosuje się dla psów dużych, mniej energicznych i nie pracujących, natomiast większe dla mniejszych ras bardziej, aktywnych czy też pracujących lub uprawiających sport. Wyższe dawki tj. nawet 7-8% masy ciała zaleca się dla ras bardzo małych.

Dla psa dorosłego wyjściowo zaleca się zacząć od normy 2-4% i dostosowywać ilość tak, aby pies nie tył ani nie chudł, a utrzymywał odpowiednią sylwetkę i prawidłową wagę.

Przykładowo: 10 kg x 0,03 (3%)= 300 gram dziennej porcji

Aby odpowiednio dobrać dawkę karmy konieczna jest wnikliwa obserwacja Twojego psa. Podstawą jest jego prawidłowa sylwetka, a nie waga ponieważ ta druga po zmianie diety na BARF może się zmienić. Otóż waga może wzrosnąć przy jednoczesnym wysmukleniu się sylwetki i zwiększeniu masy mięśni. Dzieje się tak dlatego, że wysokowartościowa, odpowiednio skomponowana i dawkowana karma umożliwia spalanie tłuszczu, a w to miejsce zbudowanie masy mięśniowej.

Ile razy dziennie Twój pies powinien otrzymywać posiłek?

Trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ podobnie jak w przypadku ilości pokarmu dla konkretnego psa jest to także kwestia osobnicza. Dlatego ilość posiłków należy dostosować indywidualnie. W przypadku dorosłych psów najczęściej są to dwa posiłki dziennie, chociaż często jest to jeden posiłek i jest to także prawidłowe rozwiązanie.

 

SZCZENIAKI

Ile pokarmu powinien zjadać Twój szczeniak?

Najczęściej porcję pożywienia dla szczeniaka na naturalnej diecie określa się w oparciu o oczekiwaną wagę jaką osiągnie konkretny osobnik jako dorosły pies. Zaleca się wówczas, aby dzienna ilość karmy stanowiła 2,5-3,5% spodziewanej wagi docelowej psa po osiągnięciu dorosłości. Jednak nie zawsze jest to możliwe do oszacowania.

Inną, bardziej uniwersalną metodą jest obliczenie dziennej porcji karmy według bieżącej wagi szczeniaka. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że sprawdza się także dla szczeniąt, u których trudno oszacować docelową wagę.

W przybliżeniu wygląda to następująco:

 Wiek % aktualnej masy ciała Kalkulacja
8-10 tygodni              10% 0,1 x aktualna masa ciała
10-16 tygodni              8-10% 0,08 x aktualna masa ciała
16-20 tygodni              7-8% 0,07 x aktualna masa ciała
20-24 tygodnie              6-7% 0,06 x aktualna masa ciała
24-36 tygodni              5-6% 0,05 x aktualna masa ciała
36-56 tygodni              4% 0,04 x aktualna masa ciała
56-68 tygodni              3% 0,03 x aktualna masa ciała
68 tygodni +              2-4% 0,02-0,04 x aktualna masa ciała

 

Poniżej przedstawiamy przykład wyliczenia ilości karmy dla dorastającego szczeniaka rasy Jack Russell Terrier w naszej hodowli :

8-10 tygodni            2kg x 10% = 200g

10-16 tygodni           3,5kg x 8% = 280g

16-20 tygodni           5kg x 7% = 350g

20-24 tygodnie        6kg x 6% = 360g

24-36 tygodni          6,5kg x 5% = 325g

36-56 tygodni          7kg x 4% = 280g

56-68 tygodni          8kg x 3% = 240g

Obliczone porcje stanowią całość dziennego pokarmu tj. mięsną karmę, warzywa i owoce, jajko czy też inne dodatki. Pamiętajmy, że na bieżąco należy obserwować wygląd oraz monitorować wagę dorastającego szczeniaka.

Ile posiłków dziennie powinien zjadać Twój szczeniak?

Ze względu na duże potrzeby energetyczne, szybki wzrost i rozwój, a także stosunkowo malutki brzuszek posiłki takim maluchom możemy podawać nawet co 3-4 godziny. Będzie to zatem przynajmniej 3-4 posiłki dziennie, które wraz ze wzrostem i wiekiem redukujemy do 2 czy też nawet 1 posiłku dziennie.

Dieta Barf dla wtajemniczonych

Korzenie diety BARF pochodzą z diety przodków wszystkich psów czyli wilków. Dzikie psy mają w zwyczaju spożywać całą zwierzynę łącznie z kośćmi, krwią i narządami. To podstawa diety, która zawiera w sobie elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu. Karmy BARF opierają się na specjalistycznie opracowanych proporcjach, tak by zawierały w sobie składniki zapewniające siłę, zdrowie i prawidłowy rozwój. Ich wartość jest potęgowana przez dodatki zdrowych tłuszczów i miks mielonych warzyw.

Surowa, wyróżniająca się na tle innych karm, dieta BARF stawia na to co świeże i nieprzetworzone. Pełen komplet wartości odżywczych zapewnia piękną sierść, zdrowe błyszczące oczy i witalność. Co więcej, odpowiednia dieta ma korzystny wpływ na temperament czworonogów.

Petitmit składa się niemal w całości z mieszanki surowych mięs, czego na próżno szukać w innych karmach. W zdrowej diecie liczy się przede wszystkim różnorodność i codzienne zapewnianie makroskładników w postaci odpowiedniej proporcji mięsa, kości i tłuszczu, które dostarczają odpowiedniej i niezbędnej proporcji wapnia i fosforu.

Dieta BARF to wielki krok ku lepszemu zdrowiu i samopoczuciu Twojego psiaka.

Wszelkie tajniki dotyczące wprowadzania diety BARF do menu Twojego ulubieńca znajdziesz w zakładce “Z czym to się je”.

Tak powstaje nasza karma

Wiemy jak ważna jest jakość, dlatego los naszej karmy zaczyna się od składników pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Mięsne elementy zostają zmielone, a następnie mieszane. Dania bazują na na kilku gatunkach mięs i różnorodnych rodzajach mięśni jakości Human Grade, tak by w niewielkiej ilości karmy zawrzeć jak największą wartość odżywczą. Całość zwieńczamy dodatkiem odżywczych składników takich jak olej z ryb morskich czy mus z warzyw. Po uzyskaniu w pełni zbilansowanych dać odpowiednio je porcjujemy i mrozimy. Zamrożony produkt szczelnie pakujemy w styropianowe opakowanie chroniące przed temperaturą, a następnie adresujemy w kierunku psiej miski.

Całe przedsięwzięcie odbywa się pod nadzorem weterynaryjnym, stojącym na straży zgodności ze standardami bezpieczeństwa i higieny, dzięki czemu masz jeszcze większą pewność, że z Petitmit w brzuchu Twojego psiaka znajduje się to co najlepsze.

Co Twój pies znajdzie w naszej karmie

Karmy Petitmit zawierają w sobie wyłącznie starannie dobrane składniki pochodzenia naturalnego. Twój pies znajdzie w naszej diecie mieszanki wyselekcjonowanego mięsa z kością lub bez, którego wartość podbijamy olejem z ryb morskich. Czworonożni koneserzy warzyw mogą również liczyć na dania wzbogacone warzywnym purée.

Uznaliśmy, że w psiej misce nie ma miejsca na sztuczne ulepszacze, antybiotyki, konserwanty i zboża, które mogłyby wywoływać alergie i niekorzystnie wpływać na stan zdrowia, dlatego z Petitmit Twój pies nie uświadczy ich w swojej diecie.

Lata doświadczeń sprawiły, że w komponowaniu pełnowartościowej karmy czujemy się naprawdę mocni. Znamy się na proporcjach i wiemy, że proste, naturalne rozwiązania zawsze się obronią.

Opowiedz nam o swoim psie, a my zajmiemy się jego potrzebami żywieniowymi

Wiemy, że potrzeby psów bywają różnorodne, dlatego z przyjemnością dobieramy idealne rozwiązania dla wszystkich psich indywidualistów. Jeśli masz ochotę zapytać nas o detale diety BARF – pisz śmiało, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

W jaki sposób nasza karma dotrze do psiej miski?

Każda porcja zbilansowanej karmy Petitmit przechodzi przez proces głębokiego mrożenia. Kiedy Ty decydujesz się na krok najlepszy z możliwych, czyli przejście na dietę BARF, my pakujemy produkty Petitmit w szczelne, styropianowe opakowanie, które zabezpiecza mięso przed rozmrożeniem. Dzięki sprytnym rozwiązaniom i błyskawicznej formie wysyłki masz pewność, że karma dotrze do Ciebie w zamrożonej formie, zachowując 100% świeżości.

Z czym to się je, czyli instrukcja obsługi diety Barf

Choć dieta BARF na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, to zapewniamy Cię, że w jej obsłudze nie ma nic skomplikowanego. Karmę Petitmit wystarczy rozmrozić w lodówce lub w temperaturze pokojowej. Porcję miękkiej, rozmrożonej mięsnej masy nałóż na ulubioną miskę Twojego psa. Pozostałą część możesz przechowywać w lodówce nawet przez 48h.

BARF jako dieta naturalna daje możliwość urozmaicania jej każdego dnia, a także jak żadna inna umożliwia perfekcyjne dostosowanie jej do gustu czy też aktualnych potrzeb każdego pupila. Możesz to zrobić poprzez dodanie do menu Twojego psa ulubionych warzyw, owoców, surowego jajka czy też odpowiednich dla niego suplementów diety. Praktyczne rozwiązania jak to zrobić znajdziesz na blogu Petitmit -> Żywienie.

Wszystkim pupilom życzymy smacznego.

Must have prestiżowych hodowców

Jeśli tak jak my jesteś hodowcą niewielkiej rasy psów, a swojej gromadce chcesz dawać tylko to co sprawdzone i najlepsze koniecznie wypróbuj przełomową dietę Petitmit. Karma opierająca się na zasadach diety BARF jest uznawana przez hodowców i miłośników psów za prestiżową. To czym karmisz swoich czworonogów również jest Twoją wizytówką. Im wcześniej sprawisz im w pełni zbilansowaną dietę tym lepiej. Efekty diety BARF są niezastąpione, a psy szczęśliwe, zdrowe i piękne.