Dieta dla psa a alergie

Wybór odpowiedniego sposobu żywienia dla zwierzaka może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli ma on wrażliwy żołądek i cierpi na alergie pokarmowe. W przypadku nietolerancji należy zadbać o to, aby wykluczyć potencjalne alergeny. Dowiedz się, jak poradzić sobie z psimi alergiami pokarmowymi.

Najczęstsze alergeny w psiej diecie 

Czworonogi, zupełnie tak jak ludzie, mogą w różny sposób zareagować na poszczególne składniki diety. Jednak można wyszczególnić szczególnie popularne alergeny:

  • mięso kurczaka,
  • białko pochodzenia roślinnego np. zboża, soja czy pszenica,
  • jagnięcina,
  • nabiał.

Co do zasady przy alergii pokarmowej u psa pierwsze podejrzenia padają na produkty zawierające mięso kurcząt. Choć to najczęściej występujący alergen, warto mieć na uwadze, że jest to także związane z popularnością tego składnika w psich karmach. W przypadku stwierdzenia alergii pokarmowej niezbędne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej, która pomoże wykryć alergen w psiej misce. 

Alergia u psa – na jakie objawy należy szczególnie zwrócić uwagę?

Wielu opiekunów zastanawia się, czy potrafiłoby rozpoznać symptomy psiej alergii na tle pokarmowym. Wśród najczęściej występujących objawów można wymienić:

  • świąd

Do normalnych czynności należy dbałość o higienę u zwierzaka. Jeśli jednak zauważysz, że pies mocno się wygryza oraz wylizuje, to należy zwrócić baczną uwagę na zachowanie czworonoga. Przy alergii pokarmowej pupil może odczuwać tak silny świąd, że dochodzi nawet do podrażnień oraz ran na skórze. Konieczna wtedy się okaże wizyta w przychodni weterynaryjnej oraz zastosowanie diety eliminacyjnej.

  • niestrawność

Przy alergii pokarmowej pojawia się także biegunka czy wymioty – brak reakcji opiekuna i zaniedbanie tego stanu może spowodować niedożywienie u psa, zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, a także apatię.

Opiekunowie, którzy zauważyli takie objawy u zwierzaka, mogą zdecydować się na badania serologiczne oraz zastosowanie diety eliminacyjnej. Ten drugi krok polega na stopniowym włączaniu prawdopodobnego alergenu i obserwacji czworonoga. W zależności od sytuacji ten proces zajmuje od dwóch tygodni do nawet kilku miesięcy.

Dieta eliminacyjna przy alergii pokarmowej u psa

Twoje zwierzę zmaga się z alergią, a Ty zastanawiasz się, w jaki sposób mu pomóc? Niektórzy opiekunowie decydują się zakup gotowej suchej lub mokrej karmy hipoalergicznej. Dużą skutecznością charakteryzuje się żywienie według zasad BARF. Zapewnia ono nie tylko wysoką smakowitość i odżywczość, ale pozwala na łatwe wyeliminowanie danych składników, które mogą powodować reakcję alergiczną u czworonoga. Gotowe pakiety z dietą BARF kupisz w Petitmit. Każda z proponowanych karm ma jasny i prawidłowo zbilansowany pakiet. Dzięki różnorodności pakietów z dietą BARF łatwo wybierzesz odpowiednie pożywienie dla swojego psa.  To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodę, a przy tym chcąc zadbać o zbilansowaną dietę dla czworonoga z alergią. Do tego w tym sposobie żywienia nie ma zbóż, przez co można zlikwidować białko pochodzenia roślinnego w misce zwierzaka.