Dieta dla psa alergicznego

U zwierząt również pojawiają się alergie oraz nietolerancje pokarmowe. W zależności od tego można zaobserwować, że czworonóg silnie się wydrapuje i wygryza, lub cierpi na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zadaniem opiekuna jest zadbanie o to, aby wyeliminować produkt powodujący dyskomfort u pupila. Dowiedz się, w jaki sposób ułożyć dietę dla psa alergicznego.

Pies z alergiami – jakich produktów warto unikać?

Warto wiedzieć, że u niektórych ras znacznie częściej występują alergie pokarmowe. Należą do nich popularne owczarki niemieckie, labradory czy psy golden retriever. Nie oznacza to jednak, że alergia pokarmowa nie może się pojawić u zwierzaka innej rasy czy u kundelka. Wykazano natomiast, że często wykorzystywany składnik w psim jadłospisie nierzadko wywołuje reakcję alergiczną. Mowa tu o mięsie kurczaka, które jest dobrym źródłem białka dla czworonoga, a jednocześnie charakteryzuje się wysoką smakowitością. Kolejnym popularnym alergenem są zboża, a także soja. Dlatego jeśli Twój pies zaczął się nadmiernie wygryzać, warto rozpocząć od eliminacji tych produktów z jadłospisu.

Dieta eliminacyjna dla psa alergicznego – na czym polega? 

Dieta eliminacyjna dla psa alergika polega na wykluczeniu potencjalnych alergenów z żywienia. Choć brzmi łatwo, to skuteczne jej wprowadzenie może być wyzwaniem dla każdego opiekuna. Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować skład karmy, a także podawane przysmaki lub suplementy. Niektórzy decydują się wtedy na przestawienie zwierzaka na pokarm hipoalergiczny lub samodzielne przygotowywanie posiłków gotowanych czy według zasad BARF.

To ostatnie rozwiązanie pozwala na uzyskanie większej kontroli nad tym, jakie produkty wpadają do miski pupila. Przy diecie eliminacyjnej dla psa alergika należy uzbroić się w cierpliwość. Zamiana źródła białka np. z kurczaka na indyk może okazać się dobrym rozwiązaniem, jednak zanim dojdzie do wyciszenia objawów reakcji alergicznej, mija nawet do 14 dni – pod warunkiem że to właśnie wyeliminowany składnik powodował dyskomfort.

Gotowa dieta BARF – czy jest odpowiednia dla alergika?

Ciekawym rozwiązaniem dla opiekunów pupili z alergią pokarmową jest skorzystanie z gotowych pakietów karmy BARF w Petitmit. Dzięki różnorodnej ofercie można wybierać pomiędzy porcjami stworzonymi z indyka, wołowiny, kaczki czy innych mięs. Pakiety mają jasno opisany skład, a w asortymencie znajdziesz produkty odpowiednie jako podstawa do diety eliminacyjnej. W ten sposób nie tylko zadbasz o podawanie psu poprawnie zbilansowanego pożywienia, ale również ułatwisz sobie proces usunięcia alergenu z jadłospisu.