Jajko w diecie BARF

Czy pies może jeść jajko?

Odpowiedź brzmi oczywiście że tak, a w zasadzie nawet powinien, tym bardziej w diecie naturalnej BARF. Wielu właścicieli zastanawia się nad zasadnością obecności jajka w diecie psa. Korzyści z tego płynących jest jednak tak wiele, że jeśli tylko nasz pies nie ma nie alergii, powinniśmy podawać mu tę cenną bombę witaminową. Jest to jeden z najlepszych produktów jaki natura mogła dać naszym pupilom.

Korzyści płynące z podawania psu jajka?

Spożywanie przez naszego psa jajka w odpowiedniej ilości pozwoli na utrzymanie jego sierści we wspaniałej kondycji, oraz pomoże odbudować ją po okresie linienia. To jedna z najlepiej widocznych gołym okiem korzyści jajka w diecie psa.

Najważniejsze jest to, aby wiedzieć że całe jajko a nie pojedyncze jego części, to ogromne źródło różnorakich witamin. Pokrótce omówimy zawartość każdej części oraz jej wpływ na organizm psa.

Skorupy jaj

Zaczniemy od skorupki, która zawiera przede wszystkim składniki mineralne, z czego najważniejszy to wapń. Jest on bardzo łatwo przyswajalny przez psy. To niezwykle ważny składnik szczególnie w okresie wzrostu i rozwoju psa. Drugim składnikiem wartym uwagi jest stront, który pełni bardzo ważną rolę. Hamuje działanie komórek kościogubnych i pobudza funkcjonowanie komórek kościotwórczych. Psy na diecie BARF odżywiane mięsem z kośćmi w odpowiedniej proporcji (np. odpowiednio zbilansowana karma PETITMIT) nie muszą koniecznie otrzymywać skorupy jaj do posiłków.

Skorupy z jaj to jednak zalecane uzupełnienie diety BARF szczeniąt od pierwszych dni kiedy zaczynają jeść mięso aż do przynajmniej 6-go miesiąca życia. Najlepiej wtedy zaopatrzyć się w gotowe sproszkowane skorupy i podawać je według zaleceń do posiłków.

Białko jaja w diecie BARF

Białko niestety jest to niedoceniona część jajka, często traktowana jako odpad. W rzeczywistości białko posiada ogromne wartości odżywcze, które są niezwykle korzystne dla zdrowia psa. Jest bogate w aminokwasy egzogenne. Białka zawarte w białku jaja oprócz wartości odżywczych, mają za zadanie również regulowanie metabolizmu, transportowanie witamin, mikroelementów, enzymów i immunoglobulin. Jako minus białka jaja często wymienia się zawartość awidyny, która jest inhibitirem biotyny. Nie ma to jednak uzasadnionego znaczenia w przypadku jaja podanego psu w odpowiedni sposób, ponieważ kwas żołądkowy unieszkodliwia jej działanie.

Żółtko jaja w diecie BARF

To najchętniej podawana część jaja. Nie bez przyczyny, gdyż żółtka zawierają wiele cennych składników dla organizmu psa między innymi immunoglobulinę, lipidy, szczególnie fosfolipidy, które biorą udział w neutralizowaniu, a nawet usuwaniu metali ciężkich z organizmu. Inne cenne składniki to kwas tłuszczowy omega-3, lecytyna, mająca korzystny wpływ na wątrobę, serce, układ krwionośny, pokarmowy i nerwowy.

Oprócz opisanych powyżej składników jajko zawiera również inne ważne dla organizmu psa, takie jak np. kwas sialowy, który wykazuje silne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Kolejny ważny element to witaminy, w szczególności jaja bogate są w witaminy A, D i E, oraz jedna z najważniejszych dla wyglądu naszego psa czyli biotyna.

Jak podawać jajko psu na diecie BARF?

Najbardziej wartościowe, pełne witamin i niepozbawione swojej wartości odżywczej jest jajko surowe. W takiej postaci spożywali je psi przodkowie dlatego podanie go w takiej formie jest uzasadnione w szczególności w diecie BARF. Jajko możemy podać psu w różny sposób. Niektóre psy świetnie poradzą sobie z jajem podanym w całości. Stanowić to będzie dodatkowo element zabawy umysłowej, gdyż psiak musi się trochę postarać, aby dostać się do środka. Inny sposób to wybicie jaja do miski, lub podanie go razem z posiłkiem mięsnym. Ze względu na awidynę w białku staramy się podawać psu jajko niewymieszane, a po prostu wybite na porcję karmy. Możemy też podawać osobno białko i żółtko.

Wybierajmy jaja z pewnego źródła, najlepiej ekologiczne. Podawajmy psu jaja od różnych ptaków, mamy tutaj duży wybór. Oczywiście dostosujmy wielkość jaja od wielkości naszego psa, lub podajmy np. małemu psu większe jajko raz na kilka dni. Jajko możemy naszemu psu podawać nawet codziennie, a co najmniej 3 razy w tygodniu. Oczywiście mowa tu o dorosłym osobniku, bez nadwagi, gdyż pamiętajmy, że jajko to również kaloryczny dodatek do diety psa.

Jeśli chodzi o szczeniaka, to oczywiście jajko jest niezwykle wartościowe w okresie jego wzrostu. Należy jednak wprowadzać je do diety bardzo powoli, aby nie zaburzyć pracy układu pokarmowego. Najlepiej zacząć od samego żółtka, chyba że szczeniak od pierwszych tygodni życia jest na diecie BARF i jajko jest już stałym elementem jego jadłospisu.

Jajko a alergia

Niestety jajka, w szczególności kurze są często przyczyną alergii pokarmowych u psów. Dlatego włączając je do diety psa należy obserwować swojego pupila. Jeśli zauważymy objawy alergii, możemy spróbować podać jaja od innego gatunku ptaka. Ze względu na ich wartość nie powinniśmy z nich rezygnować tylko na wszelki wypadek.