Jak odpowiednio pielęgnować zęby psa??

Zęby naszego czworonoga oraz zasady dbania o nie to niezwykle ważne zagadnienie. Niestety zbyt często zdarza się, że opiekunowie nie do końca zdają sobie sprawę z tego faktu i z tego powodu pojawia się wiele problemów.

Wymiana uzębienia u szczeniaka

Kiedy szczeniak trafia do naszego domu z reguły jest to jeszcze okres gdy ma tzw. mleczaki. Czeka go więc wymiana zębów na stałe uzębienie. Jest to czas trudny dla maluszka, jego dziąsła są zaczerwienione, często obrzęknięte, a więc co za tym idzie, również sprawiające ból. Należy wtedy zapewnić szczeniakowi dostęp do odpowiednich gryzaków, również tych naturalnych. Musimy się liczyć również z możliwością pogorszenia apetytu w tym okresie. Ważne by wtedy nie popadać w panikę. Należy skupić się na zachęceniu psa do jedzenia, oraz kontroli wagi i jego sylwetki. Jest to stan naturalny i przejściowy.

Ponadto należy zwracać uwagę na to, jak kształtuje się zgryz. Dość częstym problemem w trakcie tego procesu są zęby mleczne, które nie wypadają same, w naturalny sposób. Dlatego tak ważna jest kontrola jamy ustnej podczas wymiany zębów. Czasami zdarza się, że pies musi zostać poddany zabiegowi usunięcia mleczaków, jednak nie są to częste przypadki.

Podczas wypadania mleczaków mogą pomóc zabawy z szarpakiem, jednak musimy to robić rozsądnie, gdyż zbyt intensywne zabawy tego typu mogą doprowadzić do problemów chociażby z kształtowaniem się prawidłowego zgryzu.

Skutki braku dbania o zęby psa

To co najtrudniejsze jest dopiero przed nami, czyli pielęgnacja uzębienia stałego. Wiąże się to oczywiście z zabiegami higienicznymi w jamie ustnej naszego psa, aby stało się to łatwe w życiu dorosłym należy wykonywać je u psa już w wieku szczenięcym. Nawet wtedy, gdy wydaje nam się że nie jest to przecież jeszcze konieczne. Stanie się to dla psa naturalną czynnością, która również dla nas opiekunów będzie łatwiejsza i przyjemniejsza w dorosłym życiu psa.

Co grozi psim zębom i jak temu zapobiegać? Największym problemem jest oczywiście kamień na zębach naszego pupila, który tworzy się powoli poczynając od miękkiej płytki nazębnej. Tworzy się ona poprzez osadzanie się różnego rodzaju resztek z pokarmu i bakterii. Usuwana na bieżąco nie stanowi żadnego zagrożenia, jednak zaniedbana i zostawiona samej sobie przekształca się właśnie w kamień nazębny. Taki stan niestety stanowi ogromny problem, defekt kosmetyczny to najlżejszy jego skutek. Po jakimś czasie pojawiają się bolesne i powodujące dyskomfort stany zapalne zębów i przyzębia. Przewlekła ich postać z kolei może prowadzić do dużo groźniejszych powikłań, jak np. bakteryjne zapalenie nerek czy mięśnia sercowego. Dlatego też dość często konieczne okazuje się chirurgiczne usunięcie kamienia pod narkozą. Dodatkowym bardzo dotkliwym problemem przede wszystkim dla nas właścicieli jest nieprzyjemny zapach z pyszczka naszego pupila, spowodowany właśnie złym stanem jego uzębienia.

Jak dbać o zęby psa

To co możemy zrobić jako opiekunowie to starać się zapobiegać, a nie leczyć. Profilaktyka jest tutaj kluczowa i mamy na nią duży wpływ, wystarczy systematyczność. Starajmy się czyścić zęby naszego psa codziennie, zabieg nie trwa z reguły zbyt długo, szczególnie u psów, które za nim nie przepadają. Zbyt rzadkie mycie zębów u naszych pupili właściwie nie ma sensu w ogóle, gdyż nie osiągniemy oczekiwanych efektów. Zęby naszego psa staramy się czyścić wykonując koliste ruchy. Możemy to robić za pomocą dostępnych na rynku różnego rodzaju szczoteczek lub nasączonych gazików. Bardzo ważna kwestia to wybór odpowiedniej pasty. Musi być ona przeznaczona dla psów, gdyż ma ona zupełnie inne właściwości niż pasta dla ludzi. Na rynku dostępne są już pasty dla bardziej wymagających, czyli czworonogów które nie pozwalają na standardowe szczotkowanie uzębienia. Są to enzymatyczne pasty, które działają nawet jeśli po nałożeniu jej na zęby nie następuje szczotkowanie.

Higiena jamy ustnej a naturalna dieta Barf

Ktoś powie: a jaki to ma związek ze sobą? Otóż ma i to zaskakująco duży. Z tego też względu wielu opiekunów wprowadzając swoim psiakom żywienie Barf oparte na karmieniu psa surowym mięsem jest zdziwionych, dlaczego nagle uzębienie ich psów jest jakby czystsze, a zapach z pyszczka mniej nieprzyjemny. Pierwsza kwestia to brak węglowodanów w surowej diecie, co skutecznie minimalizuje ryzyko odkładania się płytki nazębnej. Dodatkowo żucie mięsa z kością powoduje naturalne czyszczenie uzębienia. Od czasu do czasu pod naszą kontrolą możemy podać psu również mięsną kość. To jednocześnie dodatkowy element pielęgnacji zębów jak i smaczny czasoumilacz. Innym fajnym rozwiązaniem jest podawanie psu naturalnych gryzaków, które również w naturalny i przyjemny dla psa sposób usuwają osad z ich zębów. Jeśli Twój pies lubi warzywa, podaj mu marchewkę w formie gryzaka, to świetne i zdrowe rozwiązanie.

Łącząc jednocześnie surową dietę dla psa z codziennym czyszczeniem psich zębów możemy oczekiwać najlepszych efektów i z pewnością uda się uniknąć nieprzyjemnych skutków zaniedbanej jamy ustnej u psa. Przede wszystkim pozwoli na komfort psychiczny i fizyczny naszego pupila, gdyż musimy pamiętać o tym, że bardzo często to właśnie somatyczne problemy u naszego psa są początkiem niechcianych zachowań u naszego pupila i wielu problemów behawioralnych. Z kolei, gdy nasz pies jest szczęśliwy, my właściciele możemy czerpać z tego wiele korzyści.