Jak znaleźć odpowiednią hodowlę?

Coraz więcej osób marzy o posiadaniu psa rasowego, wybór więc pada na hodowlę. Tutaj jednak pojawia się kolejne ważne zadanie, a mianowicie znalezienie naprawdę dobrej i odpowiedzialnej hodowli. Jak to zrobić? Gdzie szukać? Czym się kierować? Dowiecie się już w dzisiejszym artykule.

Co to znaczy dobra hodowla?

Co właściwie oznacza określenie dobra hodowla? Tutaj jako pierwsze nasuwa się zwrócenie uwagi na człowieka, który ją tworzy, czyli hodowca. Istotne jest jego zaangażowanie, podejście do prowadzenia hodowli, zakres wiedzy oraz miłość do psów, która widoczna jest na pierwszy rzut oka. Dlaczego jest to tak ważne? Daje nam to bowiem pewną gwarancję tego, że hodowla prowadzona jest w sposób odpowiedzialny, dobory hodowlane są przemyślane. Warunki odchowu szczeniąt, jak i dobrostan psów dorosłych są na najwyższym poziomie. Psy karmione są pełnowartościowym pokarmem, w szczególności szczeniaki i suki karmiące oraz w ciąży. Zwierzęta są pod stałą opieką weterynaryjną. Sam hodowca stale rozwija się, zdobywa wiedzę i umiejętnie ją wykorzystuje w pracy hodowlanej.

Cechy dobrego hodowcy

Oprócz podstawowych kwestii, które poruszyliśmy wyżej, dobrego hodowcę poznasz również po tym, w jaki sposób dokonuje on sprzedaży swoich maluchów. Na to należy zwrócić szczególną uwagę:

– czy hodowca chce szybko sprzedać szczeniaka,

– czy zadaje Ci pytania, aby pomóc w kwestach związanych z dobraniu dla Ciebie szczeniaka,

– czy chętnie udziela odpowiedzi na twoje pytania i wątpliwości,

– czy potrafi udzielić szczegółowych informacji na temat posiadanych szczeniąt,

– czy posiada niezbędną wiedzą dotyczącą rasy,

– czy na odbiór szczeniaka zaprasza Cię do hodowli,

– czy gwarantuje kontakt po odbiorze malucha,

– czy potrafi mówić zarówno o zaletach jak i wadach rasy, którą proponuje.

Gdzie szukać hodowli?

Wiemy już, co powinna gwarantować dobra hodowla i jakie cechy powinien mieć hodowca. Przejdźmy zatem do tego, jak takiej właśnie hodowli szukać. W obecnych czasach mamy bardzo wiele możliwości, samo znalezienie hodowli nie powinno stanowić problemu. Chyba najbardziej rozpowszechnionym źródłem jest Internet w postaci wyszukiwarki czy chociażby media społecznościowe. Tutaj należy zachować ostrożność, ponieważ o ile znajdziemy profesjonalne hodowle należące do Związku Kynologicznego w Polsce, to również możemy spotkać się z hodowlami należącymi do różnego rodzaju stowarzyszeń. Takie z kolei proponują nam psy w typie rasy. Pierwszą więc kwestią, którą powinniśmy sprawdzić, gdy znajdziemy hodowlę, która przypadnie nam do gustu, to należy pokusić się o sprawdzenie w siedzibie ZKwP poprzez kontakt telefoniczny, czy hodowla pod takim przydomkiem hodowlanym faktycznie istnieje i wpisana jest w rejestr FCI.  

Następnie należy skontaktować się z hodowcą. Bardzo wiele można wynieść już z rozmowy telefonicznej, często hodowca podaje nam również inne źródła informacji na swój temat, jak strona internetowa czy fanpage, którego wcześniej nie widzieliśmy. Oczywiście jeżeli cokolwiek wzbudzi nasze zaniepokojenie warto poprosić hodowcę o wcześniejsze spotkanie.

Lista pytań do hodowcy

Do kontaktu z hodowcą warto jest się wcześniej przygotować. Polecamy stworzyć listę pytań, zagadnień, które chcemy z hodowcą poruszyć. Mogą znaleźć się w niej takie pytania jak:

– pytanie o fakt przynależności do oddziału związku ZKwP,

– upewnienie się, co do wydania dokumentów dla malucha,

– pytanie o fakt zawarcia umowy kupna sprzedaży podczas odbioru szczeniaka,

– pytanie o zakres socjalizacji maluchów,

– pytanie o zawartość wyprawki,

– pytanie o obecną dietę,

– pytanie o sposób oraz miejsce odchowu szczeniąt,

– pytanie o aktualne szczepienia, odrobaczenia i przegląd hodowlany,

– pytanie o stan zdrowia szczeniąt i rodziców,

– jeśli nadal mamy wątpliwości co do wyboru rasy warto hodowcę zapytać o wady i zalety danej rasy oraz ewentualne sugestie.

Na tym etapie powinniśmy powiadomić hodowcę o swoich planach wobec psa. Jeśli są one związane z wystawianiem psa czy też rozmnażaniem należy z hodowcą to omówić. Dobry hodowca bowiem będzie umiał pomoc w doborze odpowiedniego szczeniaka, jeśli oczywiście znajdzie takiego w danym miocie.

Warto pamiętać:

Zaangażowany i mający przede wszystkim na względzie dobro swoich maluchów hodowca, zadaje Ci mnóstwo pytań, a czasem ma wręcz swoje wymagania, które również Ty musisz spełnić. Jest w stanie odpowiedzieć praktycznie na każde twoje pytanie, a jeżeli nie zna na nie odpowiedzi potrafi odesłać Cię do odpowiedniej literatury.

Pamiętaj więc, że nie kupujesz tylko psa ze zdjęcia, zawsze staraj się maksymalnie poznać warunki w jakich został odchowany. Zakup psa wiąże Cię również z hodowcą na kilka przyszłych lat, dlatego więc warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór dobrej hodowli. W podjęciu decyzji mogą pomóc również opinie na temat hodowli, które bardzo często zamieszczane są przez właścicieli, którzy już posiadają z niej psa.