Owoce dla psa na diecie BARF

Owoce dla psa w diecie BARF

Podobnie jak w przypadku warzyw, owoce nie są bezwzględnie niezbędne w diecie BARF. Jednak jeżeli pojawią się w diecie naszego czworonoga z pewnością fajnie ją urozmaicą. Psowate mogą bez nich funkcjonować jednak w naturze spożywają je. Dlatego w myśl diety naturalnej dobrze jest jeśli od czasu do czasu zawitają w psiej misce. Możemy wybrać i podawać owoce, które nasze psy lubią i tym samym chętnie zjadają. Mamy bardzo duży wybór i z pewnością któreś z nich przypadną naszemu psu do gustu.

Dlaczego warto podawać psu owoce?

Owoce to przede wszystkim źródło cukrów prostych i błonnika. Zawierają również mnóstwo cennych witamin, przeciwutleniaczy i enzymów. To jednocześnie dla większości czworonogów smaczny dodatek do diety oraz atrakcyjna przekąska.

Jak podawać psu owoce?

Owoce możemy podawać pod różną postacią. Może to być papka owocowa, warzywno-owocowa lub kawałki do chrupania. Niektóre możemy też podawać w postaci suszonej. Pamiętajmy jednak, aby nie łączyć owoców z mieszanką mięsną, ponieważ ze względu na zawarty w nich cukier, szybko ulegają fermentacji. Należy także starć się nie przekroczyć dawki 5% całego dziennego posiłku. Przede wszystkim ze względu na sporą zawartość cukrów w owocach oraz na dużą kaloryczność niektórych z nich. Mogłoby to zakłócić proces karmienia i np. spowodować zjadanie niewystarczającej ilości mięsa, które jest najważniejszym składnikiem w diecie BARF. Warto w takim razie zachować zdrowy umiar.

Jakie owoce może jeść pies?

Mamy dużą gamę różnych owoców, które spokojnie może zjadać nasz pies. Należą do nich: jabłka, gruszki, banany, maliny, truskawki, arbuz, jagody, ananasy a także morele, brzoskwinie, nektarynki, wiśnie, czereśnie. Niektóre z nich musimy jednak odpowiednio przygotować.

Poniżej przedstawiamy w jakiej formie możesz podawać poszczególne owoce, oraz jakie korzyści lub ewentualnie skutki niesie ich podawanie.

Jabłka

To popularny owoc w diecie wielu czworonogów, choć u niektórych mogą pojawić po nich wzdęcia i biegunki. Jeśli jednak Twój pupil toleruje je bez problemów ze strony układu pokarmowego, możesz spokojnie mu je podawać od czasu do czasu. Będzie to korzystne dla jego zdrowia, ze względu na zawarte w nim witaminy, błonnik, flawonoidy i przeciwutleniacze. Pamiętajmy jednak, aby przed podaniem psiakowi jabłka wydrążyć rdzeń, który może być przyczyną zadławienia. W nim również znajdują się pestki, które po przegryzieniu uwalniają trujący cyjanowodór.

Gruszki

To bardzo zdrowa przekąska dla naszego psa, bogata w witaminy i kwas foliowy, a także potas i wiele innych cennych składników. Najważniejsze jednak jest to, że ze względu na swą niską kwasowość, mogą być podawane również psiakom z wrażliwymi żołądkami. Podobnie jak w przypadku jabłek nie należy pozwalać zjadać psu rdzenia i nasion gruszki.

Banany

To lubiany psi przysmak, lecz niestety bardzo słodki i wysokokaloryczny, dlatego powinniśmy podawać go w niewielkich ilościach. Szczególnie uważać powinni właściciele psów z nadwagą i cukrzycą. A ze względu na dużą zawartość potasu, również opiekunowie psów z problemami kardiologicznymi.

Mimo tego podawane z umiarem stanowią bardzo dobre źródło witamin ponieważ zawierają w sobie niezwykle cenne składniki. To przede wszystkim witaminy A oraz C, magnez i potas. Przede wszystkim stanowią atrakcyjny kąsek dla naszych psów.

Maliny

To źródło wielu cennych witamin, które pozytywnie wpływają na odporność i stan sierści naszych czworonogów. Mają również pozytywny wpływ na układ krwionośny i nerwowy. Zawarty w nich potas, magnez i fosfor korzystnie wpłyną na kości i zęby Twojego pupila. Są również źródłem błonnika i przeciwutleniaczy. Są też niestety bardzo słodkie, dlatego podane w zbyt dużych ilościach mogą powodować problemy od strony układu pokarmowego, więc również w ich przypadku należy zachować umiar.

Truskawki

To owoce które pies może jeść pod warunkiem że nie ma na nie alergii. Dlatego podając psu truskawki, zaczynamy od niewielkiej ilości i obserwujemy naszego psa. Jeśli wykluczymy alergię możemy podawać mu truskawki od czasu do czasu, zachowując umiar. Zbyt duża ich ilość spowoduje problemy żołądkowe. Co ważne mają one niski indeks glikemiczny i ogromne ilości witaminy C. Są również źródłem potasu, magnezu, fosforu i wapnia, a obecne w nich pektyny usprawniają metabolizm.

Arbuz

To owoc o niskiej kaloryczność, jednak mimo to zawierający sporo cukrów prostych, a więc jego indeks glikemiczny jest wysoki. Podajemy go zatem w małych ilościach. Jest to wartościowy owoc, zawiera witaminę C, ważne dla organizmu przeciwutleniacze oraz związki stanowiące ochronę przed nowotworami. Zawiera dużo wody i wspomaga nawodnienie organizmu, jednak jednocześnie ma działanie moczopędne.

Pamiętaj, aby zawsze przed podaniem go psu wybrać z niego pestki, które szczególnie w większej ilości mogą być dla Twojego psa niebezpieczne.

Jagody, borówki

Leśne owoce, ale również te hodowlane są skarbnicą witamin i minerałów. Oprócz tego to źródło błonnika i przeciwutleniaczy. Zawartość antycyjanów o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym pozwala na ochronę przed nowotworami. Pozytywnie wpływają na serce, wzrok i pamięć. Tak jak każdy inny owoc należy podawać je psu z umiarem.

Ananas

To owoc pełen witamin, minerałów, błonnika i przede wszystkim bromelainy, która jest niezbędna dla psa cierpiącego na stawy. Niestety zawiera też cukier, więc tak jak z innymi owocami należy zachować umiar. Psu najlepiej podawać ananasa świeżego, bez dodatkowej ilości cukru.

Pestkowce

To grupa owoców w której znajdują się wiśnie, czereśnie, morele, brzoskwinie, nektarynki. Owoce bezpieczne i wartościowe dla psów pod warunkiem jednak, że przed podaniem ich swojemu psu usuniemy pestki. Są one bowiem trujące dla czworonogów ze względu na obecny w nich cyjanek. Dodatkowo mogą spowodować zadławienie. Owoce te podawane w bezpiecznej postaci stanowią bogate źródło witamin i minerałów jak również błonnika. Należy oczywiście zachować umiar i podawać je tylko okazjonalnie.

Jakich owoców nie powinien jeść pies?

Jest niestety kilka rodzai owoców szczególnie niebezpiecznych dla czworonogów. To przede wszystkim winogrona i rodzynki, które mogą nawet zagrażać życiu psa. Oprócz tego nie należy podawać psu czarnego bzu, pigwy i cytrusów. Te ostatnie mogą powodować problemy ze strony układu pokarmowego, wymioty i biegunki.