Zbilansowana dieta BARF

Odpowiednio zbilansowane pożywienie jest niezbędna dla rozwoju oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu. W jadłospisie psa nie może zabraknąć wysokiej jakości białka i tłuszczów. Warto również zadbać o niewielkie ilości węglowodanów, które wzbogacą pożywienie czworonoga o cenne witaminy i minerały. Dowiedz się, jak powinna wyglądać poprawnie zbilansowana dieta BARF dla psa.

Odpowiednio zbilansowana dieta dla psa – czyli jaka?

Przy żywieniu czworonoga należy pamiętać, że psy i ludzie mają odmienne potrzeby pod względem diety. U człowieka podstawą diety są przede wszystkim węglowodany, następnie tłuszcze i białka. W przypadku zwierząt można zauważyć zgoła inne proporcje. Odpowiednio zbilansowany jadłospis dla czworonoga powinien opierać się na tłuszczu i białku, a same węglowodany mogą być jedynie dodatkiem, zwykle nieprzekraczającym 10% całej diety. 

Ważne jest także źródło tych makroelementów. Co do zasady, znacznie lepiej zdecydować się na podawanie zwierzakowi białka i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Idealnie w tym celu sprawdzi się mięso takie jak: indyk, kurczak, wołowina, wieprzowina, jagnięcina, królik, a także ryby. Doskonałym źródłem cennych substancji odżywczych są także podroby oraz w mniejszej ilości kości. Doskonałym uzupełnieniem zbilansowanej psiej diety są owoce, warzywa, oleje i suplementy. Natomiast należy unikać karm ze sztucznymi ulepszaczami, barwnikami czy antybiotykami. 

Oprócz proporcji makroelementów istotne jest także dostarczaniu zwierzęciu niezbędnych witamin i minerałów. Dlatego warto zadbać, aby pokarm zwierzęcia nie był monotonny, a za to znajdowały się w nim łatwe w przyswojeniu składniki odżywcze. Z tego powodu coraz więcej opiekunów decyduje się na wprowadzenie żywienia według zasad BARF, które odpowiednio zbilansowane pozwala na wsparcie prawidłowego funkcjonowania i rozwoju zwierzaka. Gotowe pakiety z surową dietą dla psa znajdziesz w ofercie Petitmit.

Jak dopasować dietę BARF do potrzeb czworonoga

Warto pamiętać przy wyborze jadłospisu dla czworonoga o kilku aspektach. Zapotrzebowanie żywieniowe u psów może się różnić w zależności od:

  • wieku,
  • rozmiaru zwierzaka,
  • stanu zdrowia,
  • aktywności.

Niezbędne jest dopasowanie odpowiedniej porcji karmy BARF. Co do zasady przyjmuje się, że zwierzak powinien zjadać dziennie ok. 3-4% swojej wagi. Zatem jeśli opiekujesz się owczarkiem niemieckim o masie 40 kg, należy mu podać w ciągu doby około 1200-1600 g jedzenia. W Petitmit są dostępne pakiety z karmą o różnej wadze, przez co łatwo je dopasujesz do czworonoga. Jeśli Twoje zwierzę ma specjalne potrzeby związane ze zdrowiem czy rodzajem aktywności, napisz do nas. Wesprzemy Cię w wyborze idealnie zbilansowanej karmy dla psa.